————— Nikdy jsem nechápala, proč je interiérový design často podceňován, nepochopen a démonizován. Proč se zavrhuje jako něco povrchního, bez vlastní hodnoty a s neosobním přístupem.
Panuje názor, že návrh designéra, či architekta je považován za luxus, který si lidé nepotřebují dopřát. Nebo jej povolávají ve chvíli, kdy jde do tuhého a budoucí majitelé zjišťují, že jejich vysněný byt postrádá celkem hodně z toho, co si původně vysnili.
Chyby bývají většinou natolik zásadní, že tvorba nového smysluplného konceptu a nové reality nakonec vychází téměř na tolik, kolik by stál profík od samého začátku procesu.
Designér vám nepředává jen studii rozmístění nábytku a barevnou paletu. Daleko důležitější roli hrají nehmotné vlastnosti prostoru:
- velký dřevěný stůl a útulné křeslo v sobě nesou kupu symboliky pro hřejivé vztahy
- klidný kout vždycky poskytne prostor pro meditaci
Vzít v úvahu proud času a zároveň hodnoty, které pro něj zůstanou zásadní a důležité. Člověk se z podstaty potřebuje cítit svobodně, nebýt spoután vlastními požadavky, maximalismem a touhou po dokonalosti.
Během studia Feng Shui a práce na interiérech jsem ve své tvorbě dospěla do bodu, kdy je pro mě důležitější vytvořit domov, který slouží lidem především v nehmotné a emocionální rovině, upřednostňuje blahobyt pocitů a myšlenek, a klade důraz na pohodu, klid a bezpečí.
Empatický designér myslí na emoce v podstatě okamžitě
I v prázdném prostoru si dovede představit atmosféru, pocity a dojmy, které zrcadlí nitro jeho obyvatel.
Do práce si nosím tabulky, oči a uši
Na každý projekt je potřeba dívat se z několika úhlů – z emocionálního, praktického a individuálního.
- Emocionálně důležité jsou pro nás věci, ke kterým máme vytvořený vztah, připomínají nám určitou osobu nebo událost, na kterou vzpomínáme. Může to být porcelán po babičce, suvenýr z cest, trofej za vyhraný zápas. Posílí naše sebevědomí, vize a plány a touhu něco dokázat.
- Praktickým hlediskem je kontinuita a logika prostoru. Dostupnost a přehlednost.
- Individualita každého z nás má být v interiéru na první pohled jasná. Každý jsme při narození získali specifické energie, které utváří naši osobnost. A interiér nám má být podobný. Pro člověka s kovovou energií je minimalistický domov oázou klidu, člověk s dřevěnou energií by v minimalistickém domově trpěl. Výpočty Feng Shui maximálně zpřesní a vysvětlí důvody předložené studie interiéru.
Návrh zdravého bydlení
Člověk, který vám bude radit s tolik osobní záležitostí, jako je vaše bydlení, vám musí srozumitelně vysvětlit i důležitost zachování zdraví přírody. Když bere ohled na fakt, jak důležitá je pro nás všechny zdravá planeta, pak pravděpodobně i vám rád navrhne zdravý domov.
Je snazší zaujmout konzumní postoj k životu, pokud vám ale jde o zdraví, hledejte člověka, který:
- zná škodlivé účinky elektroniky a elektronického znečištění
- nepoužívá škodlivé barvy a materiály; v žádném případě nepoužívá povrchy s obsahem formaldehydu
- upřednostňuje přírodní barvy na bázi vosku a olejů
- na nábytek navrhne povrchy od výrobců, kteří zaručují recyklovatelnost a udržitelnost
- používá energeticky úsporné zdroje; bere ohled na negativní účinky zářivkového osvětlení
- navrhne jednoduchou obsluhu třídění a recyklaci odpadů
Proč je zdravý domov tak důležitý
Aktuální zdravotní statistiky ukazují násobný nárůst postižených ve všech směrech lidského zdraví (alergie, chronická a autoimunitní onemocnění atd.), kde je jednou z příčin i škodlivé prostředí.
Každý můžeme začít u sebe a chránit nejen sebe a svojí rodinu, ale i celý svět.
Zdravý životní styl není jen bio strava a cvičení, ale i ekologický domov, čerstvý vzduch a sladký spánek.
