MINDFUL HOME

MINDFUL HOME

SMYSLNÉ BYDLENÍ #3 SLUCH

————— V poslední době jsme se stali otroky obrazu, žijeme v době „vizuální“. Valí se na nás informace ze všech stran, naučili jsme se vyhodnocovat skrz obraz a fotky na sociálních sítích. Jsme však vnímající bytosti, můžeme si proto dovolit posuzovat naše okolí jen z pozice zraku?

Tolik spoléháme na zrak, že přestáváme používat ostatní smysly, všechno se stává dvojrozměrným a vytrácí se smysl pro hluboký úsudek. Smysly jsou o přítomnosti nás v našem těle, v čase a prostoru.

Z hlediska všímavosti je sluch velmi důležitý pro správné prožitky, z velké části proto, že je přímo napojen na naši mysl a myšlenky.

 

Zvuky přírody

První věcí, kterou by si dnes všimli naši předci by bylo, že nám chybí přístup ke zvukům přírody, nebo je možná jen přestáváme poslouchat. I když ptáci zpívají, kapky deště ťukají na střechy, vítr jemně hvízdá, my často takové zvuky vyhodnotíme za nepříjemné, vytěsňujeme je a nevnímáme. Nebo už se z měst vytratily nadobro?

Dnes už víme, že správná strava, fyzické i duchovní cvičení pomáhá zvládat každodenní stres. Staráme se ale stejně o naše smysly? Zkuste se při procházce vědomě zaposlouchat do zvuků přírody, schválně co to s vámi udělá. Možná znovuobjevíte něco, co vám bylo jako dítěti známé – v jak bohaté přírodní zvukové scéně žijeme♥.

 

Hudba

Hudba má zásadní vliv na náš duševní a emoční stav, existuje spousta psychologických postupů založených na blahodárných účincích hudby.

Prokázané účinky harmonické a uklidňující hudby:

– relaxace a zvládání bolesti

– snížení srdeční reaktivity a zlepšení výkonu

– snížení úzkosti a stresu

– zlepšená nálada

– mozkové (EEG) změny a snížené stresové hormony

– zvýšená empatie

– zvýšená imunita a zvýšené hladiny melatoninu

 

Máte své uklidňující playlisty a pouštíte si svoji oblíbenou hudbu často? Hudba dokáže zázraky, umí nás přenést o mnoho let zpátky, umí nás nakopnout k ještě větším fyzickým výkonům, umí nás zklidnit i uspat, umí nás rozplakat.

Hudba je zázračný a levný lék na naši psychiku a stres.

 

Hluk

Pokud je člověk vystaven intenzivnímu hluku, stoupá nejen emoční, ale i fyzické napětí v těle. Krátkodobě může být “jen” znepokojen, dlouhodobě ale může zapříčinit  psychosomatické potíže. Jednou z výhod mindfulness “všímavosti” je, že umí snížit úroveň stresu, ať už formou meditace, nebo jen poslechem relaxační hudby.

Naše vnímání zvuku je do jisté míry subjektivní, ale obecně se většina z nás může shodnout na zvucích, které jsou nežádoucí, a naopak které nás uklidňující a jsou nám příjemné. Šumění moře je všeobecně oblíbené a uvolňující. V rytmu mořského zvuku je něco, co se spojuje s primitivním instinktem, nebo elementárním toužením. Může to být proto, že nám podvědomě připomíná dobu, kterou jsme strávili v bezpečí a v teple v matčině lůně.

 

Ticho

Existuje tolik uklidňujících nebo přirozených zvuků, které stojí stranou od shonu moderního života. Mezi ně patří samotné ticho – tolik lidí po návratu domů spěchá, aby zapnuli televizi a vyplnili prázdnotu toho, co cítí jako nesnesitelné ticho bytí.

Proč naplňujeme naše domovy a každodenní životy zvuky elektronického věku? Smyslný domov je takový, ve kterém zvuky, které slyšíme, jsou ty, které slyšet chceme, a které nás činí spokojenými.

Ticho není něco, s čím by většina lidí v dnešní době souzněla. Co to říká o nás a našem vztahu k vlastní mysli? Být sám v pokoji bez zvuků vede automaticky k uvědomování toho, co se děje v naší mysli. A většina z nás o sobě nerada přemýšlí, protože je pak potřeba se s tím nějak vypořádat. Abychom se vypořádali s vnitřním hlukem, snažíme se ho znecitlivět a vytěsnit vnějším hlukem a aktivitou.

 

Klid

Udělejte si čas na klid a ticho v domácnosti. Pomozte i svým dětem od útlého věku, aby se cítily dobře v době klidu. Prožívat vnitřní klid je lidská přirozenost od dětství, proto přizpůsobte dětem jejich prostředí, které jim k uklidnění velmi pomůže.

 

Prostor k meditaci

Je užitečné být schopen meditovat kdekoli, což není vůbec jednoduché. V době, kdy trávíme většinu času doma s celou rodinou, je to dokonce extrémně náročné. Ze všech stran slyšíme zvuky, které nás vyrušují a odvádí pozornost z meditativního stavu.

K posílení meditace v takovém případě pomáhá tichá meditativní hudba, intenzivní zklidnění podpoří i správně nastavené místo k meditaci. 

 

Vyjděte do přírody

Ve skutečnosti nemusíme mít prostor pro meditaci jen uvnitř bytu, pokud je počasí a prostředí vhodné, můžeme raději meditovat venku v parku, v zahradě, na louce. Možná to nebude hluboká meditace a odpojení se od pozemské tíhy, ale příroda tomu může dát zase další novou kvalitu.

Tvořím bydlení se všemi smysly,  protkávám jej nitkou Feng Shui, pro harmonii duše i těla.

Provedu vás po různých koutcích a zákoutích vašeho domova.

S citem pro krásu a jednoduchost. 

Líbivě, lehce, lahodně.

PŘEČTĚTE SI

Mindful Home

SMYSLNÉ BYDLENÍ #4 CHUŤ

————— Chuť má mezi smysly privilegované místo. Je to vjem, za jehož potěšení jsme schopni zaplatit spoustu peněz a věnovat mu ohromné množství

Mindfulhome

Feng Shui: Akupunktura prostoru

————— Jakýkoli zásah do interiéru v podobě přestavby, nebo jen nové barvy na stěnách, otevírá energetické kanály a mění kvalitu toku energie chi.

Mindfulhome

Chcete omládnout? Pak si ukliďte.

————— Ve světě energií je nepořádek výrazem pro něco negativního, co se pomalu ale jistě zanáší do našich životů. Jsme energeticky spojeni s celým

Error validating access token: The session has been invalidated because the user changed their password or Facebook has changed the session for security reasons.
Error validating access token: The session has been invalidated because the user changed their password or Facebook has changed the session for security reasons.
Created by potrace 1.16, written by Peter Selinger 2001-2019

Webdesign by Lucie Novotná 

© Mindful Home 2023 Ι Ochrana osobních údajů Ι Obchodní podmínky